Najczęściej zadawane pytania związane z Elterngeld i Elternzeit

Pytanie 1

Chciałbym wykorzystać miesiąc Elternzeit. Znajomi mówią, że trzeba minimum 2 miesiące. Czy rzeczywiście? Mój pracodawca wyraził zgodę na 30 dni roboczych od 6.12 do 14.01.2022 czy tak może być? Czy jednak muszę np.  cały grudzień i inny miesiąc?

Minimalny okres pobierania Elterngeld to rzeczywiście dwa miesiące i jeśli Elternzeit ma być płatny to trzeba się zdecydować na dwa miesiące. Ważna rzecz- Elternzeit bierze się na tzw. Lebensmonate czyli miesiące życia dziecka, a nie na mies. kalendarzowe.

Konkretny przykład:

Dziecko urodzone 2.11.2021, prawidłowe daty Elternzeit na 1 i 3 miesiąc życia to 2.11.21- 1.12.21 oraz 2.01.22-01.02.22.

 

Pytanie 2

Gdzie  i kiedy mam wysłać wypełniony wniosek Elterngeld?

Elterngeld jest wypłacany 3 miesiące wstecz i dlatego nie warto dłużej czekać ze złożeniem wniosku, można go złożyć spokojnie bez kompletu dokumentów. Gdzie? Trzeba pobawić się w detektywa i poszukać odpowiedniej instytucji. Nie jest to Familienkasse, odpowiedzialna za wnioski kindergeld.

Wystarczy wpisać w wyszukiwarce słowa „zuständige Elterngeldstelle” (właściwy urząd do spraw zasiłków rodzinnych), wybrać Land, miejscowość i Elterngeldstelle najbliższą miejsca zamieszkania (warto sprawdzać czy dokumenty doszły i wysyłać listem poleconym). Osoby bez meldunku niemieckiego kierują się do Landu, który jest siedzibą ich pracodawcy.

 

Pytanie 3

Na rok przysługuje mi 27 dni urlopu. Od lutego  byłam „na zakazie”, czy za ten rok należy mi się cały zaległy urlop?

Zaległy urlop nie przepada w czasie Elternzeit i może zostać wykorzystany po upływie urlopu wychowawczego. Zasada ta obowiązuje także w przypadku, jeśli podczas Elternzeit urodzi się kolejne dziecko, zaległy urlop zostaje wtedy przesunięty do wykorzystania po upływie Elternzeit na kolejne dziecko.

 

Pytanie 4

Tabelka we wniosku o Elterngeld, jak poprawnie zaznaczyć miesiące?

O czym koniecznie trzeba wiedzieć? Miesiące pobierania Muterschaftsgeld  trzeba zawsze zaznaczyć jako Basiselterngeld. Mutterschaftsgeld jest w pełni naliczany na Elterngeld, a że z reguły jest wyższy w miesiącach, w których dostaje się to świadczenie nie należy się Elterngeld.

Przykład:

Jeśli dziecko urodziło się 12 marca to 1 miesiąc życia trwa od 12 marca do 11 kwietnia (przedednia kolejnego miesiąca- daty te są ważne również we wniosku Elternzeit). 2 miesiąc życia trwa od 12 kwietnia do 11 maja. Porównując to z okresem Mutterschutz matki po porodzie , który trwa przykładowo do 15 maja ( czyli jeszcze 4 dni w 3 miesiącu życia dziecka) trzeba 3 miesiące zaznaczyć we wniosku jako Basiselterngeld- takie są przepisy i tego się nie obejdzie.

Jeśli matka resztę miesięcy chce wykorzystać jako Elterngeldplus to zaznacza miesiące od 4 do 21 mies. Dlaczego?

12mcy ( które można maksymalnie wykorzystać)- 3 mce (w których pobierany jest Mutterschaftsgeld)= 9 mies. (razy dwa bo chcemy je wykorzystać jako Elterngeldplus) = 18 mies.+ 3 mies. Basis wykorzystane na początku= 21 mies. pobierania Elterngeld.

Dla porównania przy dwóch miesiącach Basis pozostaje 22 miesiące Elterngeldplus.

 

To chyba jedyna skomplikowana rzecz, jeśli chodzi o wypełnienie tabelki. Poza tym sprawa jest dość prosta. Osoby wnioskujące o Elterngeld na rok zaznaczają Basiselterngeld od 1-12 miesiąca.  Osoby, którym nie należy się Muterschaftsgeld , a planujące pobierać Elterngeld przez dwa lata zaznaczają  przy Elterngeldplus 1-24 miesiąca.

 

Pytanie 5

Jak długo czeka się na Elterngeld?

Nie ma reguły czasowej. Elterngeldstelle ma czas na odpowiedź 6-10 tygodni. Szybka decyzja urzędu jest warunkowana dwoma czynnikami- bezbłędnym wypełnieniem wniosku i kompletem dokumentów wymaganych do wniosku. Oczywiście trochę szczęścia też nie zaszkodzi?

 

Pytanie 6

Kolejna ciąża podczas pobierania Elterngeld- co teraz?

Najbardziej interesująca kwestia to wysokość Elterngeld na drugie dziecko. Do wyliczenia wysokości Elterngeld bierze się dochód z okresu 12 miesięcy przed urodzeniem dziecka. Które dokładnie miesiące będą brane pod uwagę zależy od rodzaju dochodu uzyskanego w tym okresie. U pracowników najemnych wygląda to następująco, u kobiet jest to okres 12 miesięcy wstecz do miesiąca przed rozpoczęciem Mutterschutz, u mężczyzn 12 miesięcy wstecz do miesiąca przed urodzeniem dziecka.

Niektóre miesiące mogą zostać „przeskoczone” w tym okresie naliczeniowym, tym samym okres ten przesuwa się do tyłu. Są to np. miesiące pobierania Mutterschaftsgeld (to dlatego okres naliczeniowy u mężczyzn i kobiet się różni). Są to również miesiące pobierania Elterngeld na starsze dziecko, ale  w ciągu pierwszych 14 miesięcy jego życia.

Miesiące pobierania zasiłku chorobowego mogą zostać pominięte pod jednym warunkiem – jeśli choroba jest warunkowana ciążą. Konieczne jest wtedy przedstawienie atestu lekarza (np. ginekologa i potwierdzenie pobierania zasiłku chorobowego).

Czy można pobierać równocześnie Elterngeld na pierwsze i drugie dziecko?

Jest to możliwe, ale nieopłacalne bo jeden Elterngeld zostaje naliczony na drugi. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę podczas pobierania Elterngeld na pierwsze dziecko i jeśli jest to Elterngeldplus niewykorzystane miesiące można zamienić na Basiselterngeld (w uproszeniu połówki na pełne kwoty).

Kolejnym ważnym krokiem będzie skrócenie Elternzeit wraz z rozpoczęciem Mutterschutz na drugie dziecko. W tej sytuacji nie jest wymagana zgoda pracodawcy na skrócenie Elternzeit. Wtedy też pracodawca powinien dopłacić do Mutterschaftsgeld na drugie dziecko. Po porodzie składamy znowu wniosek o Elternzeit na kolejne dziecko. Niewykorzystany Elternzeit na 1 dziecko można wykorzystać w późniejszym terminie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.