Co zmieniło się w przepisach dotyczących Elterngeld 1 września 2021?

Nowe przepisy dotyczą rodziców dzieci urodzonych po 1 września 2021. Do tej pory rodzice podczas Elternzeit i pobierania Elterngeld mogli dorabiać maksymalnie 30 godzin tygodniowo, ze zmianami 32 godziny. Przewidywane jest też ułatwienie jeśli chodzi o przedstawienie rzeczywiście przepracowanych godzin i rzeczywistego zarobku- ma obowiązywać tylko w niektórych przypadkach.

Partnerschaftsbonus

Przy Partnerschaftsbonus zmienia się przedział godzinowy z 25-30 godzin na 24-32 godziny. Poza tym bonus można wykorzystać już w 2 następujących po sobie mies., maksymalnie 4 mies. Partnerschaftsbonus nadal obowiązują. Najważniejsze- jeśli w danym mies. rodzice będą pracować mniej lub więcej niż dopuszczalny przedział (24-32 godziny tyg.) to będą musieli zwrócić bonus tylko za ten jeden mies., nie jak wcześniej za wszystkie mies.

Elterngeld

Bardzo ciekawa zmiana dotyczy dzieci urodzonych przedwcześnie. Jeśli dziecko urodzi się przynajmniej 6 tygodni przed przewidywanym terminem porodu rodzice zyskują jeden miesiąc Elterngeld dodatkowo, przy 8 tygodniach 2 mies., 12 tyg. – 3 mies. i 16 tyg. – 4 mies. dodatkowo. Bardzo pozytywna zmiana i na lepsze.

Kolejna rzecz, będzie obowiązywał nowy okres naliczeniowy dla osób, które osiągają dochody mieszane (Mischeinkünfte- z pracy najemnej i dodatkowo z pracy na własny rachunek, prowadzenia działalności gospodarczej, rolnictwa, leśnictwa)

Przy niskich dochodach z pracy na własny rachunek będzie obowiązywał taki sam okres naliczeniowy jak przy dochodach z pracy najemnej.

Granica dochodowa po przekroczeniu której traci się prawo do Elterngeld zostaje obniżona na 300 000 EUR w przypadku małżeństw, osób żyjących w związkach, dla osób samotnie wychowujących pozostaje 250 000 EUR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.